Dom modułowy transportowany w dowolne miejsce

Posiadanie własnego domu to marzenie wielu z nas. Niestety droga do jego realizacji jest droga i kosztowna. Bez względu na to, czy chodzi o zakup domu z rynku wtórnego czy o budowę nowego, koszty są niemałe. Przy budowie domu problemem może być tez czas – nie jest to opcja dla tych, którzy chcą w nowym domu zamieszkać szybko, bowiem budowa domu musi trwać. Istnieje jednak wyjście alternatywne, a mianowicie dom modułowy.

Czym są domy modułowe?

Domy modułowe to domy tworzone z gotowych prefabrykatów, na miejscu budowy, więc raczej można mówić o ich składaniu, a nie o budowie. Gotowe elementy łączone są w całość i ustawiane na przygotowanej wcześniej ławie fundamentowej. Mogą służyć jako domki letniskowe lub domy całoroczne. Ich ogromną zaletą jest niebanalny wygląd. Wyglądają bardzo nowocześnie. Są też praktyczne i z powodzeniem można w nich mieszkać przez cały rok. Ocieplone wełną mineralną lub pianką pouliretanową, wyposażone w instalację wodną i elektryczną, stawiane są w czasie nie dłuższym niż trzy miesiące. Dzięki możliwości dostawienia kolejnych modułów, można powiększać ich powierzchnię użytkową.

Rama drewniana lub stalowa

Szkielet domu wykonywany jest z drewna lub metalu. W zależności od rodzaju szkieletu, fragmenty nośne ścian, a także stropy również wykonuje się z drewna lub metalu. Ściany budowane są z płyty wiórowej lub płyty warstwowej. Oczywiście ściany i inne elementy domu wykańczane są tynkiem lub drewnem, z wewnątrz zaś płytami gipsowo – kartonowymi. Dom wizualnie nie różni się od klasycznych murowanych domów, jest jednak od nich dużo tańszy.

Bez pozwolenia na budowę

Zgodnie z przepisami prawa, domy modułowe mogą być stawiane bez pozwolenia na budowę, warunkiem tutaj jednak jest jedno – dom nie może przekraczać określonej w ustawie powierzchni użytkowej 35 m2. Dom do 35 m2 bez pozwolenia to idealna opcja w miejscach, gdzie trudno uzyskać pozwolenie na budowę. Polecane są także osobom, które nie chcą czekać na załatwienie spraw urzędowych związanych z pozwoleniem na budowę. Co ważne, taki dom może być miejscem stałego zamieszkania, mieć nadany adres, można się w takim domu zameldować.

Podsumowując

Dom do 35 m2 bez pozwolenia lub większy dom modułowy to opcja warta rozważenia. Jedyny minus takiego domu to konieczność zapłacenia za niego od razu, plusem jest czas budowy. Oczywiście nie trzeba takiego domu budować samodzielnie. W Polsce działa wiele firm które sprzedają domy modułowe i montują je na miejscu wskazanym przez klienta. Taki dom na wiele lat może być miejscem do życia a mieszkanie w nim nie będzie niczym się różnić od zamieszkiwania w domu murowanym. Jak mówią statystyki, domy modułowe chętnie wybierane są przez osoby, które chcą zamieszkać na swoim a nie posiadają odpowiednio dużej gotówki, by budować dom od podstaw. Są ciekawą ofertą także dla tych, którzy nie chcą lub nie mogą wziąć kredytu hipotecznego. Warto przeanalizować oferty domów modułowych. To opcja warta uwagi.